Bakanlık Bodrum’da harekete geçti: Kıyılardaki kaçak localar kaldırılıyor

Kenan GÜRBÜZ

Deniz sezonuyla birlikte tatil yörelerindeki turistik işletmelerin sınır tanımaz faaliyet ve dudak uçuklatan ücretlerini PD’nin gündeme getirmesinin ardından Çevre Şehircilik ve iklim Değişliği Bakanlığı harekete geçti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “Denizler Halkındır” diyerek vatandaşın denize ulaşmasını engelleyen bütün unsurların ortadan kaldırılacağını açıklarken, kıyı ve deniz içindeki locaların hem fiyatları hem de kanunsuz deniz işgaline neden oldukları için tepkiyle karşılandığını konu alan haberimiz Bodrum’da yetkilileri harekete geçirdi.

Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği ekipleri Bodrum Yalıkavak’ta haberlere konu olan otellerin sahillerinde Zabıta ve Jandarma ekipleri ile birlikte inceleme yaparak, izinsiz olduğu tespit edilen iskele, loca ve inşaatların yıkımı için çalışma başlattılar.

Yalıkavak’ta bulunan 2 işletmeye ait deniz içindeki localar zabıta ekiplerince kaldırıldı. İskeleye monte edilmiş olan 2 locanın ise işletme tarafından kaldırılacağı öğrenildi.

KORKUDAN DENİZDEKİ LOCALARI KIYIYA ALDILAR

Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği ekipleri Bodrum Yalıkavak’ta yaptığı denetimlerde ekipler ilginç bir olayla karşılaştı. Bazı işletmelerin sezon başlangıcında denize koydukları Loca’ları, ekiplerin kaldırmaya geleceğini öğrenince kıyıya taşıdıkları gözlendi. Denetim yapılan bazı işletmeler denetime gelen ekiplere, bu sezon boyunca denizin içine loca koymama kararı aldıklarını söylediler.

SAHİLLERİ KARIŞ KARIŞ TARADILAR

Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Ömer Bolat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Ne kadar kaçak, işgal varsa, vatandaşın denize ulaşımını engelleyecek ne varsa temizliğe başlıyoruz” talimatı sonrasında sahillerde temizliğe Bodrum’dan başladıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“Bakanımızın açıklamaları sonrasında Muğla Valimiz Sayın Dr. İdris Akbıyık’ın talimatları doğrultusunda Muğla’mızın gözde turizm merkezlerimizin Milli Emlak müdürleri ile bir toplantı yaptık. Toplantıda, “Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Yer Alan, Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında Kalan Alanlardaki Kaçak Yapılar ile Mücadele Kapsamında” yapılacak çalışmaları ele aldık. Ekiplerimiz bakanımızın açıklamaları sonrasında sahilleri karış karış tarayarak, kaçak iskele, izinsiz yapı ve kıyı işgallerini tespite başladı”

EN FAZLA KAÇAK İSKELE VE BEACH BODRUM’DA

Muğla Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Müdürü Ömer Bolat, yaptıkları değerlendirmeler sonrasında Turizm Cenneti Bodrum’da ünlü işletmelerin sahillerinde ekipleri tarafından “İmar kanunu kapsamında kaçak yapılaşma, izinsiz kullanım ve uygulama” denetimi gerçekleştirildiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği olarak denetimlerimizi İlçe Kaymakamlarımız ile uyum içinde koordineli bir şekilde yapıyoruz.

Kaymakamlık, Belediye Zabıta Ekipleri ve Milli Emlak Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yapıyoruz bu çalışmaları. Bodrum Milli Emlak Müdürlüğü ekiplerimiz Kaçak Yapılaşma ile mücadele çalışmalarında son birkaç haftada önemli bir noktaya ulaştı. Turizm sezonu öncesi yaptığımız denetimlerde kaçak yapılaşmalar, izinsiz iskele, ve beach adı altında 2024 yılında yapılan tüm kaçak yapıları yıkıyoruz.

Son günlerde basında gündeme gelen yerlerle ilgili denetimlerimize de devam ediyoruz. İmar kanununa aykırı olduğu tespit edilen iskele, loca ve inşaatların yıkımı için çalışma yapıyoruz. İlk tespitlerimize göre en fazla kaçak beach ve iskele Bodrum’da. Denetimlerde tespit edilen kaçak yapılaşma, izinsiz kullanım ve sahillerde işgal girişimine bakıyoruz ve tespitler sonrasında gerekli uyarılarımıza ve verilen süreye rağmen gereğini yapmayan işletmelere ait kaçak yapıları yıkılıyor”

BODRUM’UN DOĞAL VE MİMARİ YAPISINI KORUMAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ

Bodrum’un doğal yapısının korunması, çevreye aykırı çalışmaların önüne geçilmesi ve kamu alanları işgaline karşı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Bodrum Kaymakamlığı, Milli Emlak Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği ve uyum içinde hareket ettiklerini belirten Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci şunları söyledi:

“Bodrum Belediyesi olarak kentimizin doğal ve mimari yapısını korumak öncelikli hedefimizdir. Bodrum hepimizin. İlçemizin dokusuna zarar veren, kamu alanlarını işgal eden kaçak yapılaşmaya karşı belediyemizin ilgili birimleri çalışmalarını aralıksız devam edecek. Bu süreçte Bodrum için ilgili tüm kurumlarla iş birliğimizi sürdüreceğiz.”

LOCALARA MEVCUT YASALARA GÖRE RUHSAT VERİLEMEZ

PD Muhabirinin görüştüğü hukukçular ise deniz içindeki locaların anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu anlatarak, şu bilgileri verdiler:

“Bodrum’da denizin ortasına koyulan Söz konusu locaların mevcut yasalarla ruhsatlandırılabilmesi mümkün değil. İmar Kanunu’nda ‘yapı’ tanımı var. Mesela yüzen bir iskele yapı sayılabiliyor. Yapı sayıldığı noktada o unsurun yapı ruhsatının bulunması gerekiyor. Şu anda bu kanun kapsamında sadece kıyıya ulaşmanın imkansız olduğu durumlarda iskeleye veya merdivene izin veriliyor.

İmkansızlık kriteri getirildi yasal düzenlemelerle. Bodrum’da yapı ruhsatı bulunmayan bir yapıya yıkım ve para cezası uygulanacak. Para cezaları cüzi meblağlar ve caydırıcı değil. Bu yapıların denetimi noktasında “haksız işgalde” idarenin müdahalesiyle önemli. Kaymakamlıkların; belediye ve mücavir alan sınırlarında belediyenin; belediye ve mücavir alan sınırı dışında Valilik ve Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri bu işgalleri takip etmeli.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir