Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan açıklama: Tebliğ ile yapılan düzenleme yanlış anlaşıldı, KDV oranlarında artışa gidilmeyecek

T24 Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV oranlarında artış ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.” ifadelerini kullandı. Şimşek’in hemen ardından açıklama yapan Gelir İdaresi Başkanlığı da lokanta ve kafelerdeki KDV’lere ilişkin bugün yayınladığı tebliğ tasarısının yanlış anlaşıldığını, KDV oranlarında artış anlamına gelmediğini duyurdu.

Açıklamada “KDV oran değişikliklerinin Kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabileceği çok açıktır. Tebliğ taslağında vergi kaybının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Tebliğ ile yapılan düzenleme, yanlış uygulamaların ve suiistimallerin önüne geçilmesini amaçlamakta, KDV oranlarında herhangi bir artış getirmemektedir” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdadaki “KDV istismarını” önlemek için çalışma başlatmıştı. Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, Katma Değer Vergisi (KDV) Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin taslağını bugün yayınlanmıştı. Ancak tebliğ tasarısı medyada, “KDV oranlarında artış” olarak duyuruldu.  

Bakan Mehmet Şimşek de Anadolu Ajansı’nın “Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdadaki KDV istismarını önlemek için çalışma başlattı” başlıklı haberini alıntılayarak açıklama yaptı. Şimşek, yaptığı açıklamada, “KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.” dedi.

Şimşek’in ardından açıklama yapan Gelir İdaresi Başkanlığı da tebliğ tasarısının yanlış anlaşıldığını belirterek KDV oranlarında artışa gidilmeyeceğini açıkladı.

MURAT BATI YAZDI – Yiyecek içecekte KDV artışı yok

TIKLAYIN – Bakan Şimşek duyurdu: KDV oranlarında artış yapmadık!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Bugün Başkanlığımız internet sitesinde yer alan 51 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağının bazı basın ve yayın organları tarafından yanlış anlaşıldığı ve KDV oran artışı şeklinde haberler yapıldığı görüldüğünden aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur. Öncelikle belirtmek isteriz ki, hazırlanan Tebliğ taslağı ile KDV oranlarında herhangi bir artış yapılması söz konusu değildir. Tebliğ taslağı uygulamada görülen yanlışların düzeltilmesi ve suistimallerin önlenmesine yönelik hazırlanmıştır. Gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 1 iken, yeme içme sektöründe KDV oranı yüzde 10 dur. Ancak, yeme içme sektöründe bulunan bazı lokantaların oran farklılığını istismar ettiği ve rekabet eşitliğini bozduğu tespit edilmiştir.

Lokanta veya kafelerin, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplayarak fiş veya fatura düzenlediği görülmüştür. Bakanlığımız, bu istismarın önüne geçmek ve bu konudaki tereddütleri gidermek maksadıyla konuya açıklık getiren Tebliğ taslağını hazırlamış ve internet sitesinde yayınlamıştır.

Ne olmuştu?

AA’da yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdadaki KDV istismarının önüne geçmek ve bu konudaki tereddütleri gidermek için taslak hazırladı. Taslağa göre, lokantalar ve kafeler sattığı yiyecek ve içecekte de KDV’yi yüzde 10 olarak hesaplayacak.

AA’nın Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, yaklaşık 41 bin mükellef, KDV oranı uyumsuzluğu yönünden denetlendi. Denetimler sonucunda bazı lokanta veya kafelerin yeme içme hizmeti yerine et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış gibi gösterdiği ve KDV oranını yüzde 10 yerine yüzde 1 olarak hesapladığı tespit edildi.

Bakanlık yetkilileri, tebliğle yapılacak düzenlemeyle konuya açıklık getirileceğini, KDV oranlarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığını, düzenlemeyle gerek yanlış uygulamaların gerekse suiistimallerin önüne geçilmesinin amaçladığını belirtti.

 


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir